Posted by admin on Kovo 14, 2011

Orchidėjų persodinimas

Kovo mėnuo yra tinkamas metas persodinti kambarinius augalus. Pirmoji orchidėja – Zygolum „Louisendorf“ – ant mano palangės atsirado praėjusią vasarą. Nuo rudens zygui kompaniją palaiko dendrobis (Dendrobium) ir visas būrys falenopsių (Phalaenopsis). Kiek vėliau atsirado Burrageara “Nelly Isler” ir Miltoniopsis. Kolekcija negausi ir gana jauna, bet pora falenopsių kelia nerimą, nes substrato paviršiuje matosi daug apdžiuvusių šaknų, lapai paglebę. Nusprendžiau – reikia pasižiūrėti kas darosi vazonėlyje ir persodinti.

Visada naudinga išgirsti profesionalų patarimus, tad pasižvalgiau orchidėjininkų forume. Gaila, kad kovo 19 dieną (šeštadienis) negaliu dalyvauti Lietuvos orchidėjininkų draugijos (LOD) organizuojamame praktiniame seminare. Seminaras nemokamas ir vyks Vilniaus pedagoginio universiteto oranžerijoje. Išties būtų naudinga pamatyti „gyvai“ kaip persodinamos orchidėjos, užduoti klausimus ir gauti informatyvius patarimus. Jeigu šeštadienį 14 val. būsite Vilniuje tai rekomenduoju sudalyvauti (būtina išankstinė registracija elektroniniu paštu geliukai@gmail.com ). Galite atsinešti ir savo augalus. Nebijokite – ten bus ir naujokų, ir patyrusių augintojų, todėl drąsiai galite eiti į seminarą (net jei ant palangės žydi tik viena orchidėja).Aš falenopsius persodinau taip:

Du falenopsiai atrodo įtartinai. Bandom ieškoti kur slypi bėda.

↑ Kad grindys liktų švarios reikia ką nors pasitiesti – laikraštį, polietileno gabalą (mano atveju tai kažkokio dirbtinio pluošto audinio gabalėlis į kurį buvo susuktas siurblys). Susistatome augalus, šalia pasidedame indą sus substratu ir peiliuką.

↑ Atsargiai (viena ranka laikydami už vazonėlio apačios, o kita už lapų skrotelės ar stiebo) išimame augalą iš vazonėlio. Atidžiai apžiūrime šaknis.

↑ Žuvusi šaknis, kurią reikės pašalinti. Jei šaknis prie pagrindo apdžiūvusi, bet jos galas atrodo sveikas ir per visą ilgį nesimato puvinio ar pelėsio panikuoti nereikia. Tokia šaknis dar gyva ir jos kirpti nereikia – šaknies gale siurbiamas vanduo ir maisto medžiagos, kurios transportuojamos į augalą šaknies šerdimi („šaknies siūlu“).

↑Sveika šaknis.

↑ Išpjauname visas negyvas ar puvinio pažeistas šaknis.

↑ Žiūrim ką turim – augalas turi nedaug sveikų šaknų, bet išgyvens ir prisiaugins naujų.

↑ Senąjį substratą atidžiai peržiūrime. Išrenkame šiukšles ir šaknų likučius.

↑ Sumaišome seną ir naują substratą. Beriame sluoksnį į vazonėlio dugną.

↑ Įstatome augalą. Svarbu, kad nebūtų užsilenkusių (į viršų „žiūrinčių“ šaknų). Toliau beriame substratą.

↑ Lengvai apspaudome substratą ir persodinimas baigtas. Metas sutvarkyti darbo vietą ir augalą statyti ant palangės. Kelias dienas nelaistome, nes gali įsimesti puvinys, tik apipurškiame lapus (purkštuvo neturiu, tad bandysiu „suktis“ su drėgna šluostele – perbrauksiu karts nuo karto per lapus).

Kategorija: Neklasifikuota

4 Responses to “Orchidėjų persodinimas”

 1. viitulee rašo:

  jau beveik metai kaip turiu orchideja Phalaenopsis. man ja padovanojo lapkricio menesi, vasari nuzydejo, o kova men. as ja persodinau. iki siol ji man nezydi, leidzia naujas saknis, naujus lapus, bet nezydi. nesuprantu kodel? kai ji nuzydejo stiebo nekirpau, palikau toki pati. gal todel ir nezydi?

 2. admin rašo:

  Reikia džiaugtis, kad falenopsis auginasi naujus lapus ir šaknis – reiškia augalas sveikas ir stiprus. Nuolatinis žydėjimas dažnai nusilpnina. Daugiau informacijos apie priežiūrą rasite šiame forume: http://www.orchids.lt/forumas/viewtopic.php?f=11&t=659&start=60

 3. mona rašo:

  Nusipirkus sita gele kada reiktu persodint?ar tik pamacius sudziuvusiu saknu ar pvz profilaktiskai kas 2 metus?

 4. Julija rašo:

  Turiu beda ir prasau patarimo!
  Pries pora metu gavau dovanu maza orchideja Phalaenopsis. Ji auga kiminuose. Gal pries menesi, islaukus beveik 2 metus po paskutinio zydejimo, ji eme leisti stiebus su pumpureliais,taciau gal pries savaite eme vysti visi lapai ir pastebejau,kad vazonely nesimato nei vienos zalios saknies. Beliko viena isorine. Atrodo laisciau pagal poreiki,kai matydavau,kad kiminai daugmaz visai isdziuve.
  Sumasciau,kad ja reik persodint kuo greiciau,kad nenumirtu visai. Istraukus is vazonelio,pasirode,kad saknu visai nebeliko, kai nukarpiau visas supuvusias,tik ta viena isorine.
  Ar imanoma dar ja isgelbet? Kaip ja persodint,kad atsigautu? Koki substrata naudot?