Posted by admin on Vasario 19, 2011

Putinai (Viburnum)

Putinai (Viburnum) – tai ūksmininių (Adoxaceae) šeimos krūmai. Lietuvoje savaime auga viena rūšis – paprastasis putinas (Viburnum opulus). Galbūt putinas ir nėra populiariausias augalas, bet yra daugybė vasaržalių ir visžalių rūšių, kurios gali papuošti sodus puošniais žiedais. Gaila, kad dauguma visžalių putinų yra jautrūs žiemos šalčiams.

Bodnanto putinas (V. x bodnantense)

(V. farreri x V. grandiflorum)

Pavadintas Bodnant dvaro vardu (Jungtinė Karalystė) iš kur ir kilo. Tai 3-4 m aukščio vasaržalis krūmas, žiemos pabaigoje-ankstyvą pavasarį žydintis rausvais žiedais. Vertinamas dėl ankstyvo žydėjimo ir nuostabaus žiedų kvapo. Lietuvoje jam ko gero būtų per šalta, nes žiediniai pumpurai susiformuoja rudenį.
Dažniau nei rūšinis auginama forma ryškesniais žiedais – “Dawn”.
Burkvudo putinas (V. x burkwoodi)

(V. carlesii x V. utile)

Burkvodo putinas – dalinai visžalis (dauguma lapų prieš žiemą nukrenta) 1-2 m aukščio krūmas, į rutuliškus žiedynus sutelktais baltais švelniai kvepiančiais žiedais, kurie skleidžiasi gegužę. Krūmo grožiui išryškinti reikalingas fonas (pvz. gyvatvorė). Šaltomis žiemomis apšąla.
Korėjinis putinas “Aurora” (V. carlesii)
Vasaržalis krūmas. Žiedpumpuriai rausvi, bet iš jų skleidžiasi balti žiedai. Kvapas primena gvazdikėlius, dėl to anglakalbėse šalyse vadinamas “Korean spicebush”. Lapai pilkšvai žali, rudenį parausta. Auga labai lėtai.
Davido putinas (V. davidii)
Visžalis 30-50 cm aukščio krūmas nedideliems sodams. Deja, Lietuvos žiemos šiam gražuoliui per šaltos.
Viburnum farreri
Anksti pavasarį žydintis vasaržalis krūmas. Žiedai balti su lengvu rausvu atspalviu. Manau, kad Lietuvos klimato sąlygomis perspektyvesnis nei bodnanto putinas.
Sodinis putinas (V. lantana)

Sodinį putiną sutiksite daugumoje Lietuvos parkų. Kaip nereiklus augimo sąlygoms ir atsparus šalčiui augalas buvo mėgstamas sovietmečiu.

Lapai pilkšvai žali. Žiedai kremiškai balti, skleidžiasi birželio mėnesį. Dekoratyvūs vaisiai – nokstantys ryškiai raudoni, o vėliau tampa juodi.

Paprastasis putinas (V. opulus)

Kaip minėjau aukščiau savaime auga Lietuvoje – dažniausiai miškų pakraščiuose. Tai 3-4 m aukščio vasaržalis krūmas. Lapai triskiaučiai, rudenį puošniai parausta. Sterilūs žiedai balti, išsidėstę žiedyno pakraštyje. Jų paskirtis yra privilioti vabzdžius apdulkintojus. Tikrieji žiedai žalsvi. Rudeniop subręsta kraujo raudonumo kaulavaisiai.

Ko gero vienas iš puošniausių krūmų savaime augančių Lietuvoje.

Nuo seno auginama forma vien tik steriliais žiedais – “Roseum” – liaudyje vadinama “gulbinu”.
Japoninis putinas (V. plicatum)
Tai 2 m aukščio ir kiek didesnio pločio vasaržalis krūmas. Šakos auga beveik horizontaliai – atrodo, kad krūmas sutvertas iš Lego kaladėlių. Auginama daugybė veislių – vien tik steriliais arba panašiais į rūšies žiedynais.

Aš auginu “Summer snowflakes”, kuri žydi visą vasarą ir rudenį iki pat šalčių.

Prahos putinas (V. x pragense)

(V. rhytidophyllum x V. utile)

Visžalis krūmas, kuris turėtų užaugti bent 2 m aukščio. Lapai panašūs į gauruotojo putino tik mažesni. Deja jautrus šalčiui ir šaltesnėmis žiemomis nušąla arba žūsta.

2010-ųjų pavasarį atrodė nekaip..

Gauruotasis (sinonimas raukšlėtalapis) putinas (V. rhytidophyllum)
Vienas iš stambiausių ir atspariausių visžalių putinų. Danijoje užauga iki 4 m aukščio ir 2 m pločio. Lapai tamsiai žali raukšlėti. Žiedai balti su rausvu atspalviu, skleidžiasi gegužės pabaigoje. 2009-2010-ųjų žiemą smarkiai apšalo. Auginami Talino botanikos sode – krūmai šiek tiek daugiau nei 50 cm aukščio, auga saulėtoje vietoje.
Viburnum tinus
Tai 0,5-1 m aukštį siekiantis visžalis krūmas tamsiai žaliais blizgančiais lapais. Kvapnūs balti žiedai skleidžiasi balandžio mėnesį. Lietuvoje gali būti auginamas tik kaip vazoninis augalas, kuris žiemai įnešamas į vėsią patalpą. Danijoje žiemomis apšąla ir žydi menkai.
Viburnum wrightii
Vasaržalis krūmas kiaušiniškais raukšlėtais lapais ir dekoratyviais raudonais vaisiais. Nuotraukoje – Viburnum wrightii Talino botanikos sode.
Kategorija: Neklasifikuota

One Response to “Putinai (Viburnum)”

  1. ona rašo:

    Auginu putiną rutulinį.Jo balti rutulio formos žiedai nepaprastai gražūs.Ką daryti, kad vasarą jo nepultų amarai?Purškimas užima labai daug laiko ir neilgai tarnauja.